Portfolio Image
Tarafından: webmaster Category: Develop Yorum: 0

Dijital Ajans Seçerken Nelere Dikkat Etmeli ?

Günümüzün hızla büyüyen teknoloji ekolü, internet teknolojileridir. Birçok firma veya kişi bu sanal dünyada yerini almak için çaba gösteriyor. Yapılan web tasarım projeleri, bundan 10 sene öncesine göre hem fonksiyonellik hem de görsellik bakımından çok yol kat etti. Çıkarılan hazır web yazılımları, hazır web sitesi kurulum sistemleri, yazılım bilmeyen kişilere de web sitesi yapma imkanı tanıyor.

Bu şekilde, web tasarım ajansı veya freelance çalışan bir webmastera başvurmadan, bir websitesi hatta küçük çaplı bir e-ticaret sitesi oluşturabilmeniz mümkün. Sürükle bırak mantığıyla kurulan bu tür sitelerde yazılım biliyor olmanız gerekmez.

Fakat profesyonel bir web yazılımı ortaya çıkarmak bu kadar kolay değil. Büyük çaplı firmaların çoğu hazır sistemler yerine özel web sitesi yazılımları tercih ediyor. Bununla beraber wordpress, joomla, drupal, dmagento, opencard gibi sistemler yeterli performansı sağlamaktadır. Kısacası bu seçim sizin hedefleriniz ve web sitesinden ne beklediğinizle yakından alakalı bir durum.

İşte bu noktada doğru işler çıkarabilmek adına size bazı tavsiyelerimiz olacak;

Tabi ki web yazılım ajansının referanslarına bakın

Bir e-ticaret sitesi yazılımı yapmak ile normal kurumsal web yazılımı yapmak arasında teknik açıdan birçok fark vardır. Bunlar farklı uzmanlık alanları gerektirir. Ajansta bunu anlamanın en iyi yolu referanslara bakmaktır. Eğer referanslar güzel ve sağlamsa doğru adrestesiniz demektir.

E-ticaret sitesi yaptırmak istiyorsanız bu sistemlerde uzman olan firmalardan destek almanız sizin yararınıza olacaktır. Normal bir web sitesi çok fazla fonksiyonelliğe ihtiyaç duymayacağı için e-ticaret sitesi kadar sizi zorlamayacaktır. Fakat yine de profesyonel bir web tasarımcının ve akabinde back-end geliştiricinin hünerli ellerinden geçmesinde fayda olacaktır.

Web yazılım yaptırmak istediğiniz ajansın web sitesine bakın

Bir ajans ile çalışmaya başlamadan önce ilk yapacağınız işlerden birisi ajansın web sitesine bakmaktır. Ajanslar kendi web sitelerinde yeteneklerini sergiler, görücüye çıkarlar. Web sitesini beğendiğiniz bir ajans için çalışma fikrine sıcak bakabilirsiniz.

Web sitesi ajansı ile tüm detayları konuşun

Bahsettiğimiz tabi ki sadece yapılacak yazılımın fiyatı değil. Fiyat ile birlikte birçok detay var. Eğer bir web sitesi yaptıracaksanız, web projenizle ilgili tüm detayları not almış olmanız ve örnek alacağınız siteyi iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekmektedir.

Bir web yazılımına sonradan ekleyeceğiniz özel bir fonksiyon veya görsellik, size özel olarak yazılmış web yazılımın tümünde bir değişiklik yapılmasını gerektireceği gibi bu, size ekstra bir maliyet çıkaraktır.

E-ticaret hazır içerik yönetim sistemleri (Cms)

Ülkemizde ağırlıklı olarak wordpress, magento, drupal, shopify, prestashop, opencart gibi e-ticaret cms sistemleri kullanılmakta, tüm sistemlerin kendilerine göre eksileri ve artıları bulunmaktadır.

Bizim bu yazımızdaki amacımız bu sistemleri ayrıntıları ile tanıtmak değil konu hakkında genel itibariyle bilgi vermektir. Bahsettiğimiz e-commerce hizmeti veren içerik yönetim sistemlerinin birçoğu ücretsiz ve açık kaynak kodlu olarak hizmet vermektedir. Açık kaynaklı olan bu sistemler web sitesi ajansları tarafından kolayca geliştirilebilmektedir.

Kurumsal siteler için içerik yönetim sistemleri (Cms)

Birçok hosting firmasının tek tıkla kurulum sağlama imkanı sunduğu hazır CMS sistemleri ile basit ama profesyonel bir web sitesi kurabilirsiniz. İçerisinde bulunan eklentiler ile sitenizi daha kurumsal hale getirebilirsiniz. Eğer ihtiyacınıza uygun eklentiyi bulamazsanız sizin için bu eklentiyi yazacak bir developerla veya ajansla çalışabilirsiniz.

Buradaki kriterlerin çoğu ajans ve kullanıcı tarafında ki geri bildirim ve tecrübelerden derlenmiştir. Eğer sizde belli başlı bazı kurallara dikkat ederseniz, ortaya mutlaka sizi tatmin edecek, kaliteli sonuçlar çıkacaktır.